تبلیغات
مکاسب الطلاب - روشهایی برای خرید ماشین دست دوم مناسب + صفحه مخصوص اطلاعات درباره تعمیر و سرویس اتومبیل<-BlogDescription->

روشهایی برای خرید ماشین دست دوم مناسب + صفحه مخصوص اطلاعات درباره تعمیر و سرویس اتومبیل
دوستان هر تجربه ای درباره تعمیر یا سرویس اتومبیل و خرید یا فروش آن دارید ، در قسمت نظرات این پست درج کنید تا طلاب و کاربران سایت استفاده کنند.
روشهایی برای خرید ماشین دست دوم مناسب :
1)به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه کنید راه تشخیص آن حرکت دادن آهن ربا روی بدنه ماشین است .اگر آهن ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد نشانگر آن است که این قسمت به خاطر تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است اگر قسمتهایی از بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف نظر کنید.
۲)به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.
۳)درها و پنجره ها و در کاپوت و صندوق عقب را چک کنید و ببینید که به راحتی باز و بسته میشوند و کلیدها راحت در قفل ها می چرخند.

۴)پارگی صندلی ها را بررسی کنید و کفی ماشین را کنار بزنید اگر قسمتی از کف ماشین زنگ زده باشد این به آن معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کند.

۵)برق ماشین را به دقت بررسی کنید چراغها ,راهنماها , بوق …..و آب پاشها .

۶)به کیلومتر شمار نگاه کنید , راننده معمولی در سال ۱۲ هزار کیلومتر ماشین میراند اما اتومبیلی که در خدمت شرکت است در سال ۴۰ هزار کیلومتر راه می پیماید.

۷)موتور را بررسی کنید تا هر گونه علامت تعمیری را در آن بیابید این علامات عبارتند از:روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

۸ )مکانهایی را که آب به بیرون ترشح میکند به دقت بررسی کنید تعویض شیلنگ آب کار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح کند باید آن را تعویض کنید و این کار هزینه سنگینی در بر دارد.

۹)موتور را روشن کنید و بگذارید به آرامی حرکت کند (بچرخد)دیده شده که بعضی از بنگاه داران متقلب روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده میریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شوند

۱۰)میله اندازه گیری روغن را بررسی کنید اگر روی آن خالهای مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب دیدید نشانه خرابی رینگ پیستون است.11)در پوش کارتر را بر دارید به گونه ای که از رو غن پر شود وجود بخار یا دود نشانگر خرابی بزرگ است که باید موتور را تعویض کنید بعد از اینکه موتور را ۵ دقیقه روشن گذاشتیداگر دود سیاه از اگزوز خارج شد دلالت بر وقفه بر کاربراتور میکند اما اگر دود آبی بود نشانگر این است که کاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شود.
موفق باشید

۱۲)باطری را بررسی کنید یعنی ابتدا چند دقیقه روشن کنید و ببینید که بعد از آن موتور به راحتی روشن میشود. سپس فرمان را در سرازیری که شیبش تند و پر پیچ و خم باشد امتحان کنید و ببینید که صدایی از آن خارج نمی شود سپس ماشین باید در مسیر مستقیم به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

۱۳)ترمزها را امتحان کنید اگر مجبور باشید آن را تا آخر و یا ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و آن سو مایل شود و یا صدایی از آن خارج شود نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این امور خطری جدی برای راننده به وجود می آورد.

۱۴)به هر صدای غیر عادی داخل ماشین گوش کنید اگر هنگام پیچیدن از چرخهای جلو صدای بلندی خارج شد نشانگر وجود مشکل در سیستم کمک فنر اتومبیل است.

۱۵)در سرعت زیاد(۵۰کیلومتر در ساعت)دست خود را از روی فرمان بردارید اگر ماشین لرزید و یا به این سمت و آن سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمان ها نیاز به میزان شدن و تعمیر دارند.
قبل از اینکه تصمیم نهایی را برای خرید ماشین دست دوم بگیرید بهتر است که از کارشناسی کمک بگیرید تا ماشین را به دقت بررسی کند.
ده گام دیگر برای خرید اتومبیل دست دوم

آیا تا به حال به افرادی که با ترس و نگرانی سراغ فروشندگان خودروهای دست دوم می‎روند، توجه کرده‎اید؟ به نظر شما علت این نگرانی چیست؟ به نظر می‎رسد که عمده این دغدغه و نگرانی ناشی از عدم آگاهی و تخصص کافی در زمینه خودرو باشد. در این مقاله، نکات و دانستنی‎های مهم  برای خرید موفقیت‎آمیز یک خودروی دست دوم آورده شده است. این راهنما که در ۱۰ گام تنظیم شده است، به شما کمک می‎کند تا با بخش‎های اصلی خودرو آشنا شوید و آن‎ها را در حین خرید خودروی دست دوم مدنظر قرار دهید. اگرچه این نکات جنبه آگاهی عمومی دارند، اما اکیداً توصیه می‎شود درصورتی که در انتخاب نهایی با تردید جدی مواجه شدید، از یک متخصص بخواهید تا خودروی موردنظرتان را بررسی کند.گام اول: اگر قصد دارید از طریق مراکز متمرکز فروش خودروهای دست دوم، نمایشگاه‎ها، یا دلال‎های خودرو، ماشین بخرید، بهتر است قبل از هر کاری سری به سایت‎های اینترنتی مربوط به اطلاعات خودرو بزنید و از حدود قیمت خودروی موردنظر مطلع شوید. اگرچه سایت‎های ایرانی متعددی در این زمینه وجود دارند،


گام دوم: متخصصان خودرو بر این باورند که هر خودرو به‎طور میانگین سالانه ۱۵,۰۰۰ کیلومتر کار می‎کند. بنابراین اگر میزان کارکرد خودروی موردنظر شما بیش از این مقدار است، باید دقت داشته باشید که این خودرو بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته است. حتماً دقت داشته باشید که شماره موتور و شماره شاسی با شماره‎های مندرج بر روی کارت خودرو یکسان باشد. پس از حصول اطمینان از این موضوع، بهتر است خودرو را همراه با فروشنده در شرایط مختلف جاده‎ای مورد تست رانندگی قرار دهید. هنگام رانندگی دقت داشته باشید که فرمان خودرو مستقیم باشد و به سمت چپ یا راست متمایل نشود.


گام سوم: در این مرحله باید دقت کنید که خودروی موردنظر، پوسیدگی بدنه نداشته باشد. بهتر است بدنه خودرو را در هوای روشن و آفتابی بررسی کنید. در نور روز، پوسیدگی‎‌های موجود در زیر سپرها و رکاب‎ها به خوبی قابل رؤیت هستند. اگر احیاناً دیدید که بخش‎هایی از بدنه زنگ زده است، به آرامی با انگشت روی آن فشار دهید تا ببینید صدا می‎دهد یا خیر. اگر صدایی شنیدید، مطمئن باشید که در آن بخش پوسیدگی وجود دارد. معمولاً زیر گل‎گیرها، اگزوز، و گوشه درب‎ها زنگ‎زدگی‎های متعددی به چشم می‎خورد. در صورتی که در این قسمت‎ها زنگ‎زدگی دیدید، بهتر است از یک متخصص بخواهید تا قطعیت یا عدم قطعیت پوسیدگی در این بخش‎ها را بررسی کند. گفتنی است، گاهی اوقات روی لوله‎های ترمز نیز زنگ‎زدگی وجود دارد که در این مورد باید آن‎ها را تعویض کرد.


گام چهارم: آن‎چه که از اهمیت زیادی برخوردار است، بررسی عدم وجود آثار تصادف در خودروست. بهتر است خودرو را از هر زاویه‎ای مورد بررسی قرار دهید؛ اگر درب‎ها با چارچوب بدنه موازی نبودند، قطعاً این خودرو سابقه تصادف داشته است. سعی کنید نایکنواختی‎های رنگی را روی بدنه اتومبیل پیدا کنید. در مورد بخش‎هایی از بدنه خودرو که موج رنگ در آن قسمت‎ها به چشم می‎خورد، باید گفت که در این بخش‎ها تصادف رخ داده و با صافکاری و نقاشی برطرف شده است. از آن‎جا که در مرحله صافکاری و نقاشی از بتونه استفاده می‎شود، بهتر است با استفاده از یک آهنربا نیز وجود بتونه را در همه جای بدنه خودرو چک کنید. در صورتی که آهنربا در قسمت‎هایی از بدنه خودرو، به بدنه نچسبد، آن قسمت صافکاری شده است و حاکی از وقوع تصادف قبلی در آن نقطه است. باید توجه داشته باشید که همه این بررسی‎ها زمانی باید انجام شود که خودرو خیس نباشد، زیرا روی خودروی خیس نمی‎توان مشکلات را پیدا کرد.


۱carگام پنجم: بررسی طول عمر خودرو، از دیگر پارامترهایی است که در حین خرید خودروی دست دوم باید مدنظر قرار داد. بدین‎منظور، با دقت صفحه کیلومتر خودرو را چک کنید. آن‎چه که در این‎جا حائز اهمیت است، در یک خط بودن شماره‎های شمارنده کیلومتر است. اگر در یک خط نبودند، مطمئناً یا با اشکال فنی روبرو بوده‎اند یا توسط اشخاص دستکاری شده‎اند. این موضوع را نیز بررسی کنید که آیا میزان کارکرد ماشین با شرایط ظاهری آن هم‎خوانی دارد یا خیر. به‎طور مثال، خوردگی کاور لاستیکی پدال ترمز یا کلاچ و کهنگی سردنده یا فرمان، ازبین رفتن عاج تایر، همگی نشان دهنده کارکرد بیش از حد ماشین هستند. درصورتی‎که با وجود کارکرد کم خودرو، شرایط ظاهری آن خوب است، این اطمینان را از فروشنده بگیرید که خودرو به مدت طولانی بدون استفاده نبوده است. در غیر این صورت، احتمال وجود اشکالات موتوری در خودرو دور از انتظار نیست.


گام ششم: بخش بسیار مهمی که باید مدنظر قرار داد، موتور خودروست. معمولاً کثیف و به هم ریخته بودن موتور، نشان دهنده عدم سرویس مناسب خودرو در زمان‎بندی‎های خاص است. البته دقت داشته باشید که گاهی اوقات تمیز و مرتب بودن بیش از حد نیز می‎تواند اشکال داشته باشد، زیرا در این حالت این احتمال نیز وجود دارد به منظور پنهان نمودن اشکالات چنین تمیزکاری صورت گرفته باشد. قبل از روشن کردن موتور، روغن آن را چک کنید تا میزان آن اندازه باشد و رنگ آن نیز تغییر نکرده باشد. اگر مقدار روغن، کم یا رنگ آن سیاه بود، از فروشنده بپرسید آخرین بار چه زمانی این ماشین سرویس شده است. هم‎‏چنین دقت کنید که از موتور و اتصالات آن نشتی روغن وجود نداشته باشد. حتماً دقت داشته باشید زمانی که خودرو را روشن می‎کنید، چراغ روغن به سرعت خاموش شود و هیچ صدای غیر معمولی از موتور ماشین به گوش نرسد. در ادامه، دور موتور را با فشار دادن پدال گاز بالا ببرید. زمانی که دور موتور بالا می‎رود، نه تنها دمای موتور نباید بیش از حد بالا برود، بلکه هیچ نوع دود سیاه یا آبی رنگی نیز نباید از اگزوز خارج شود. این موارد در واقع از نشانه‎های ناسالم بودن موتور است. هم‎چنین در حین بررسی‎هایی که روی موتور انجام می‎دهید، رادیاتور خودرو را نیز چک کنید که زنگ‎زدگی نداشته باشد. گفتنی است، خودرویی که بدون ضدیخ مورد استفاده قرار گرفته باشد، عملکرد خوبی در سیستم خنک کننده نداشته است.


گام هفتم: از نقطه‎نظر فنی گیربکس نیز جزء بخش‎های مهمی است که باید چک شود. اصولاً کلاچ که از اجزای مرتبط با گیربکس می‎باشد، باید نرم باشد و به واسطه آن، همه دنده‎ها به راحتی جا روند. اگر در دور موتور بالا، دنده‎ها به سختی جا می‎روند، احتمالاً صفحه کلاچ باید تعویض شود. برای اطمینان می‎توان با رانندگی در سربالایی به ویژه با دنده بالا، از سلامت صفحه کلاچ مطلع شد. هنگام رانندگی در سرعت‎های بالاتر از حد نرمال، دنده معکوس را نیز امتحان کنید. این مورد نیز کمک می‎کند تا از سلامت گیربکس بیش‎تر مطمئن شوید. اگر صدای خرخر شنیدید یا دنده‎ها اصطلاحاً رد کردند، گیربکس را باید تعویض کرد.


گام هشتم: آج و دیواره لاستیک‎های خودروی موردنظر را حتماً مورد بررسی قرار دهید. لاستیک با آج کم‎تر از ۱٫۶ میلی‎متر دیگر قابل استفاده نیست و لاستیک باید به‎طور کامل عوض شود. دیواره‎های لاستیک نیز نباید هیچ نشانی از آسیب‎دیدگی یا برآمدگی داشته باشند. لاستیک‎های ناهموار حاکی از وجود اشکال در فرمان، کمک‎فنرها، یا جلوبندی است. برای بررسی کمک فنرها باید از هر چهار گوشه، خودرو را به سمت پایین فشار دهید تا ببینید آیا ماشین به سرعت به سر جای اول خود باز می‎گردد یا خیر. اگر کمک‎فنرها سالم باشند، خودرو به سرعت به حالت اول خود باز می‎گردد. اگر خودرو در دست‎اندازها به نرمی حرکت نکند یا هدایت دقیقی نداشته باشد، کمک‎فنرها دچار مشکل شده‎اند. به‎علاوه، بررسی کنید ببینید که ضربه‎گیرها نشتی روغن نداشته باشند. معمولاً وجود روغن در بخش داخلی رینگ چرخ‎ها یا سطح خارجی کمک فنرها نشان دهنده عملکرد ناکارامد ضربه‎گیرهاست.


گام نهم: فرمان نیز از دیگر قسمت‎‏هایی است که در حین خرید خودرو باید مورد توجه قرار داد. برخی مشکلاتی که در عملکرد فرمان دیده می‎شود معمولاً ناشی از کم یا زیاد بودن فشار باد لاستیک‎ها است. بهتر است هنگامی که فرمان را می‎چرخانید از دوست خود بخواهید تا لاستیک‎ها را بررسی کند. در این شرایط، هیچ تأخیر یا خلاصی نباید در گردش فرمان و چرخ‎ها مشاهده شود. لازم به ذکر است بالانس نبودن چرخ‎ها باعث لرزش فرمان در حین حرکت می‎شود.


گام دهم: آخرین گام پیش از انتخاب خودروی موردنظر، بررسی چگونگی عملکرد ترمزهاست. وقتی موتور خاموش است، پدال ترمز باید کاملاً سفت باشد و پایین نرود. در این حالت، پدال ترمز را چند بار فشار دهید و پایین نگه دارید و در همان حال موتور را روشن کنید. در این هنگام، پدال ترمز باید نرم شود و به آرامی پایین برود. هنگام ترمزهای شدید به ویژه در سرعت بالا، جهت حرکت اتومبیل نباید تغییر کند. لرزش خودرو در هنگام ترمز، نشان دهنده معیوب بودن دیسک‎های ترمز در چرخ‎های جلوست. شیلنگ‎های ترمز در بخش داخلی رینگ چرخ‎ها نیز نباید نشتی یا برآمدگی داشته باشند.::
:: مرتبط با: اخبار , خرید و فروش هر کالای و خدمات دیگر ,
:: برچسب‌ها: تعمیر اتومبیل , روشهای تعمییر اتومبیل , چطور اتومبیل بخریم , عیب یابی اتومبیل ,
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : پنجشنبه 1392/05/17
نمایش نظرات 1 تا 30
nudity
دوشنبه 1397/07/30 11:05 بعد از ظهر
Thanks forr the goood writeup. It if truth be told was once a entertainment account it.
Look advanced to more delivered agreeable from
you! However, how can we be in contact?
generosamente
چهارشنبه 1397/07/25 07:31 بعد از ظهر
Thanks for the good writeup. It in truth used to be a enjoyment account
it. Look advanced to more brought agreeable from you!
However, how can we keep up a correspondence?
hair loss pills 2018
چهارشنبه 1397/07/25 07:02 قبل از ظهر
Greetings from Ohio! I'm bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
I really like the information you present here and can't
wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded
on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G ..

Anyways, fantastic blog!
benzuae
سه شنبه 1397/07/24 10:48 قبل از ظهر
Hey There. I foud your blog using msn. This is a really well writtten article.
I'll be sure to bookmark it and return to read more of yiur useful information. Thanks for the post.
I'll definitely return.
enterra
دوشنبه 1397/07/23 02:55 بعد از ظهر
Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what
I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.

I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
Do you have any suggestions for rookie blog
writers? I'd really appreciate it.
cancros
یکشنبه 1397/07/22 04:23 بعد از ظهر
Highly energetic article, I enjoyed that a lot. Will there be a part
2?
local adult chat
جمعه 1397/07/20 08:30 بعد از ظهر
It is surprisingly simple to find cougar chat rooms if
you utilize my method. Like all paid dating sites, they may be suitable
for those people who are single and therefore are trying to find short or long-term relationships.
This is probably since these rooms never show up browsing engine results.
casas de apostas bonus
پنجشنبه 1397/07/19 07:09 بعد از ظهر
This article is actually a good one it assists new the web visitors, who are wishing for blogging.
apostas online bonus
پنجشنبه 1397/07/19 06:38 بعد از ظهر
I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing,
it is rare to see a great blog like this one nowadays.
bonus casa de apostas
پنجشنبه 1397/07/19 06:18 بعد از ظهر
Keep this going please, great job!
melhores bonus casas de apostas
پنجشنبه 1397/07/19 05:23 بعد از ظهر
This is the right blog for anyone who really wants to find out about this topic.
You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need
to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic which has been discussed for a long time.
Wonderful stuff, just wonderful!
bonus casa de apostas
پنجشنبه 1397/07/19 03:31 بعد از ظهر
At this moment I am going away to do my breakfast, once
having my breakfast coming again to read additional news.
casa de apostas bonus
پنجشنبه 1397/07/19 12:02 بعد از ظهر
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
as though you relied on the video to make your point.
You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos
to your blog when you could be giving us something informative to read?
bonus casa de apostas
پنجشنبه 1397/07/19 11:23 قبل از ظهر
It's enormous that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our
dialogue made at this time.
bonus de casas de apostas
پنجشنبه 1397/07/19 10:48 قبل از ظهر
This text is worth everyone's attention. Where
can I find out more?
melhor casa apostas
چهارشنبه 1397/07/18 11:32 قبل از ظهر
I think everything posted was actually very logical.

However, what about this? suppose you composed a catchier post title?
I mean, I don't wish to tell you how to run your website, but what if you added
something that grabbed a person's attention? I mean مکاسب الطلاب - روشهایی برای
خرید ماشین دست دوم مناسب + صفحه مخصوص اطلاعات درباره
تعمیر و سرویس اتومبیل is a little plain. You should look at Yahoo's
front page and note how they create news titles to get
people interested. You might try adding a video or a related picture or two to get readers excited about what
you've written. In my opinion, it might make your posts
a little bit more interesting.
netticasino bonuskoodi
چهارشنبه 1397/07/18 10:37 قبل از ظهر
Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and effort to
put this short article together. I once again find myself personally spending
way too much time both reading and posting comments.
But so what, it was still worthwhile!
melhores sites de aposta
چهارشنبه 1397/07/18 08:07 قبل از ظهر
Howdy! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.

Please let me know. Thanks
Parhaat Suomalaiset Nettikasinot
چهارشنبه 1397/07/18 06:41 قبل از ظهر
Hi there, You've done an excellent job. I will certainly digg
it and personally recommend to my friends. I'm confident they will be benefited from this site.
melhores casas de apostas para brasileiros
چهارشنبه 1397/07/18 05:49 قبل از ظهر
Why viewers still use to read news papers when in this technological globe
everything is presented on web?
casino talletusbonus
چهارشنبه 1397/07/18 04:06 قبل از ظهر
I like the valuable info you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here regularly.
I am quite sure I'll learn plenty of new stuff right here!
Best of luck for the next!
casas de apostas desportivas
چهارشنبه 1397/07/18 03:03 قبل از ظهر
I wanted to thank you for this fantastic read!!

I certainly loved every bit of it. I have got you book-marked
to look at new stuff you post…
melhor site de aposta
چهارشنبه 1397/07/18 02:47 قبل از ظهر
you are really a just right webmaster. The web site loading
pace is amazing. It seems that you're doing any distinctive trick.
Furthermore, The contents are masterpiece. you've done a excellent process
on this topic!
casas de apostas desportivas
چهارشنبه 1397/07/18 02:08 قبل از ظهر
Hello! Do you know if they make any plugins to help
with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
I'm not seeing very good success. If you know of any please share.
Many thanks!
casas apostas online
چهارشنبه 1397/07/18 02:06 قبل از ظهر
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I've truly loved surfing around your weblog posts.
In any case I'll be subscribing for your feed and
I am hoping you write once more very soon!
site De apostas bet
چهارشنبه 1397/07/18 12:58 قبل از ظهر
I'm now not certain where you are getting your info,
however great topic. I needs to spend some time finding out much more or figuring out more.

Thank you for wonderful information I was in search of this info for my mission.
melhor casa de apostas online
چهارشنبه 1397/07/18 12:54 قبل از ظهر
Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is fundamental and all.
But imagine if you added some great images or videos to give your posts more,
"pop"! Your content is excellent but with images and video clips,
this blog could definitely be one of the very best in its niche.
Amazing blog!
melhor site de apostas online
چهارشنبه 1397/07/18 12:43 قبل از ظهر
I have read so many articles concerning the blogger lovers however this piece of writing is in fact a pleasant article, keep it up.
sites de aposta
چهارشنبه 1397/07/18 12:29 قبل از ظهر
Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long)
so I guess I'll just sum it up what I had
written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing.

Do you have any recommendations for inexperienced blog writers?

I'd genuinely appreciate it.
melhores sites apostas
سه شنبه 1397/07/17 11:11 بعد از ظهر
What's up mates, its enormous piece of writing
on the topic of teachingand entirely explained,
keep it up all the time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

onLoad and onUnload Example